Záróvizsga tételsor 2022

 

EU projektmenedzsment – EU pályázati és támogatási rendszer

  1. Projekt, projekttervezés, projektmenedzsment, és projektfinanszírozás.
  2. Projekttervezési technikák: stakeholder elemzés, swot analízis, problémafa, célfa, logikai keretmátrix, időbeli ütemezés
  3. Milyen fajta támogatásokat ismer, melyik hogyan hat a támogatott magatartására?
  4. Milyen módon lehet definiálni egy pályázat célját, a pályázótól elvárt teljesítményt? Milyen előnyei, hátrányai és kockázatai vannak ezeknek? Milyen kockázatokat jelentenek az egyes megoldások a pályázókra?
  5. Miért és milyen garanciákat írnak elő a pályázatok? Mennyiben segíti ez a pályázók kiválasztását, illetve a morális kockázat leküzdését?
  6. Milyen elvi kérdéseket kell megválaszolni egy pályázati intézményrendszer kiépítésekor? Hogyan jellemezné ennek alapján a magyar pályázati rendszer intézményi hátterét?
  7. A pályázatok és az üzleti terv felépítése, azonosságok és különbségek.
  8. A vállalat jelenének és múltjának bemutatása, vezetői összefoglaló, lehetséges projektcélok.
  9. Stratégiai pozíció megállapítása, SWOT, PEST elemzés, Porter modell.
  10. Fejlesztés piaci feltételrendszere, marketingterv.
  11. Fejlesztés műszaki megvalósíthatóságának vizsgálata Ütemezés. Finanszírozási források.
  12. Fejlesztés személyzeti háttere, humánpolitikai terv.
  13. Pénzügyi tervezési alapfogalmak: kamatláb, diszkontláb, jelenérték, jövőérték
  14. Megtérülési számítások: megtérülési idő, IRR, PI, NPV.
  15. Mérlegterv és eredményterv felépítése, tervezhető és nem tervezhető tételek.

 

Közösségi pénzügyek és EU szakpolitikák

  1. Mit jelent az externália, mint piaci kudarc? Milyen eszközöket ismer a felszámolására? Hogyan jelenik meg az Uniós jogban, az Uniós szabályozásában?
  2. Mit jelent a közjószág, mint piaci kudarc? Milyen eszközöket ismer a felszámolására? Hogyan jelenik meg az Uniós jogban, az Uniós szabályozásában?
  3. A fiskális föderalizmus modellje alapján milyen érvek szólnak az Uniós szint megerősítése (és a nemzeti szintű kormányzatok relatív gyengítése) mellett és ellen? Milyen funkciókat érdemes centralizálni, milyeneket decentralizálni?
  4. Milyen kormányzati kudarcokat ismer? Tud-e példát mondani megjelenésükre az Uniós szabályozásból?
  5. Az Európai Unió közös agrárpolitikája (A CAP eredeti modellje és reformja, a közös piaci szervezetek alapelvei és alapvető forrásai. Integrált vidékfejlesztés.)
  6. Európai szociális politika. Az európai szociális politika fogalma és története, fő szabályozási területei, az európai szociális politika szabályozási mechanizmusai. A közös foglalkoztatáspolitika kialakulása és fejlődése. Célok, alapelvek, közösségi kezdeményezések. A közös foglalkoztatáspolitika eddigi tapasztalatai)
  7. Az Európai Unió regionális és kohéziós politikája (Alapelvek, célterületek, közösségi kezdeményezések. A regionális és kohéziós politika eddigi tapasztalatai a regionális politika kialakulásának okai, a regionális politika háttere, kialakulásának okai és alapvető fogalmai, a regionális politika célja, elvei, prioritásai, a NUTS rendszer)
  8. A közös költségvetés finanszírozása. (A közös költségvetés finanszírozási elvei, kiegyensúlyozottsága. A fő bevételi források és a kiadások szerkezete. A költségvetési támogatási alapok felhasználása és jellemzői.)
  9. Magyarország és a közös költségvetés. (Magyarország befizetési kötelezettségei források szerint. Az EU-ból érkező támogatások rendszere és a támogatási alapok struktúrája. Az operatív programok finanszírozása.)
  10. Európai gazdaságpolitika és az euró (A Stabilitási és Növekedési Paktum értékelése. A pénzügyi egyensúlyhiányok kialakulásának okai, tényezői. Az államháztartás hiányának kezelése az Európai Unió tagállamaiban)
  11. Az Unió nemzetközi jogalanyisága. (az Unió fejlődése, a nemzetközi jogalanyiság elnyerése, jelentősége)
  12. Az európai közigazgatás rendszere. (az igazgatási együttműködés megfontolásai, az igazgatás „európaizációja”, a többszintű igazgatás jogi keretei, a közpolitikai ciklus és szereplői.)
  13. (a versenypolitika és a versenyjog alanyi és tárgyi hatálya, tiltott versenykorlátozó megállapodások és mentesülési okok, gazdasági erőfölénnyel való visszaélés.)
  14. Állami támogatások. (állami támogatások ellenőrzésének okai, tiltott támogatások, a belső piaccal összeegyeztethető állami támogatások, csoportmentességi rendelet és a támogatások bejelentésének eljárási szabályai)
  15. Bevándorlás politika. (az uniós bevándorlás politika története, a „harmadik országbeli polgár” és jogállása, a szabad mozgás jogával élt uniós polgárok hozzátartozóinak jogállása, nemzetközi szerződések alapján élvezett privilegizált jogállás, a bevándorlás politika terén született irányelvek)

 

Összehasonlító közigazgatási jog

  1. Mutassa be az összehasonlító közigazgatás által alkalmazott összehasonlítási szempontokat!
  2. Mutassa be és értékelje a New Public Management (NPM) modelljét!
  3. Mutassa be és értékelje az Új Weberiánus állam (NWS) modelljét!
  4. Mutassa be a kormány helyét és szerepét az angol-francia-német modellben!
  5. Mutassa be a decentralizáció mértékét az angol-francia-német modellben!
  6. Az ismert modellekben milyen kapcsolatban áll a közigazgatás az igazságszolgáltatással?
  7. Milyen európai közigazgatási modelleket ismer? Magyarország melyik modell(ek)be tartozik? Miért?
  8. Foglalja össze az EAS lényegét!
  9. Foglalja össze a NUTS lényegét!
  10. Mutassa be egy szabadon választott állam kormányzatát!
  11. Mutassa be egy szabadon választott állam dekoncentrált igazgatását!
  12. Mutassa be egy szabadon választott állam önkormányzati igazgatását!